Çim Sulama

Çim Sulamanın Önemi

17 YILLIK HAZIR RULO ÇİM TECRÜBESİ

Çim Sulamanın Önemi

Kalite ve Güvenin Adresi

Suyun Gerekliliği

Su tüm yaşam için gereklidir. Çok az su içersek hayatta kalamayız, çok fazla içersek de boğuluruz. Aynı şey çimlerimiz için de geçerlidir. Çimenlerin ağırlığının %70 ile %80’ini su oluşturur. Çoğu insan çimlerini yeterince sulamamaktan endişe duysa da, fazla sulama nedeniyle daha fazla çimen zarar görüyor veya yok ediliyor. Yeni kurulan çimlerin çok önemli sulama ihtiyaçları vardır. Kurulumdan hemen sonra uygun sulama, çimin yerleşmesini sağlar ve ayrıca çimin yıllar geçtikçe ne kadar iyi gelişmeye devam edeceği üzerinde de bir etkiye sahip olacaktır.

Sulama Nasıl Yapılır?

    1. Çim yerleştirildikten hemen sonra sulamaya başlayın. Yeterince büyük bir alan olur olmaz, bir sonraki toprak alanını ıslatmadan bir fıskiye açılmalıdır. Çimi ve çim altındaki toprağı iyice ıslatmak için ilk seferde yeterli su bırakılması çok önemlidir.
    2. Birkaç saat sonra, toprağın nemli olup olmadığını görmek için ruloların köşelerinden birini geri çekin. Toprak nemli değilse daha fazla sulayın. Çimlerin bir köşesini kaldırıp parmağınızı toprağa sokarak nem içeriğini kontrol edebilirsiniz. Çime yoğun bir sulama uygulayarak çimenleri kurutan hava ceplerinden kurtulursunuz. Çimlerinizde yürürken derin ayak izleri yaparsanız, çim çok ıslak kalacaktır.
    3. Çimlerin tüm kenarlarına dikkat edin, bu kenarlar tipik olarak nemli tutulması en zor olanlardır ve elle sulanmaları gerekebilir. İlk sulamadan sonra, çim altındaki toprağı nemli tutacak kadar su dökülür, ancak çamur formunda olmamalıdır. Soğuk havalarda 3 veya 4 günde bir sulama yapılabilir. Daha sıcak havalarda her gün veya gün aşırı sulamanız gerekebilir. Sulama arasında zeminin çok fazla kurumasına izin vermemeye çalışın.
    4. İlk birkaç haftadan sonra sık sık sulamadan vazgeçmeye başlayabilirsiniz. Sık sık sulamanın çimleriniz için iyi olmadığını unutmayın. Bu, kök sisteminin yüzeye yakın büyümesine neden olabilir. Zamanla kökler suyu toprağa kadar takip edecek ve yemyeşil sağlıklı çimlere sahip olacaksınız.